Małopolska Noc Naukowców, Kraków 2015

Wyjazd edukacyjny gimnazjalistów na  „Małopolską Noc Naukowców” Kraków 2015

W dniu 25.09.2015r. 32 gimnazjalistów z klasy I a oraz klas II i III wzięło udział w „Małopolskiej Nocy Naukowców” w Krakowie. Wyjazd rozpoczął się w godzinach popołudniowych, a zakończył około 2-giej w nocy.

Głównym celem wyjazdu było pokazanie, że nauki przyrodnicze,   a szczególnie chemia i fizyka, tworzą naszą codzienność. Noc była pełna eksperymentalnych i naukowych wrażeń. Wszystkie uczelnie krakowskie czekały tego wieczoru na zainteresowanych i „głodnych wrażeń” młodych ludzi. Nasza wycieczka rozpoczęła się na Uniwersytecie Jagiellońskim widowiskiem „Chemia jest wszędzie”. Pokaz w wykonaniu studentów przeniósł nas w czasie i przestrzeni. Przedstawiał rozwój, problematykę i bogactwo odkryć chemicznych. Liczne, barwne i „wybuchowe” doświadczenia przekonywały, że bez osiągnięć chemii nasze współczesne życie byłoby niemożliwe. Spektakl dowodził, że „Chemia jest wszędzie”.  Kolejnym punktem wyprawy po Krakowie był pobyt w Akademii Górniczo-Hutniczej. Tu obejrzeliśmy krótki, ale ciekawy i wartościowy pokaz o metalach i ich zastosowaniach w różnych dziedzinach życia np.: spawanie plazmą. Następnie udaliśmy się na Politechnikę Krakowską. Tu, w prawdziwych laboratoriach, mogliśmy uczestniczyć (nawet praktycznie) w bardzo ciekawych eksperymentach. To nam się szczególnie podobało, byliśmy w małych grupkach blisko przeprowadzanych świetlnych i wybuchowych reakcji chemicznych. Obejrzeliśmy m.in. pokaz pt.: „Laboratorium luminescencji”i „Laboratorium Czterech Żywiołów”.

Uczniom wyjazd bardzo się spodobał, gdyż nie tylko uczył, przedstawiał odrobinę pracy naukowców, ale także bawił. Każdy uczestnik pogłębił swoją wiedzę chemiczną i fizyczną oraz mógł spotkać rówieśników niemal z całej Polski, którzy też chcieli poznawać horyzonty nauki.

Wyjazd i darmowe bilety wstępu na wszystkie pokazy zorganizowała Krystyna Krzak – nauczyciel chemii i biologii Gimnazjum w Gilowicach, opiekę sprawowała Zofia Kastelik – nauczyciel fizyki. Wyjazd był zorganizowany we współpracy z GKRPA w Gilowicach       w ramach pożytecznego zagospodarowania czasu wolnego młodzieży – realizacja programu „Potyczki z przyrodą”.