11 listopada

Dnia 10 listopada 2015 r. w Gimnazjum im. św. Królowej Jadwigi odbyła się uroczystość  z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

O godzinie 12:45 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się przed budynkiem szkoły a następnie wyruszyli do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbywały się główne uroczystości. Po kilku minutach dotarliśmy do celu. Po zajęciu miejsc przez uczniów, rozpoczęło się przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy 3b wraz z panią Agnieszką Kastelik-Herbuś  z gościnnym udziałem młodzieży gimnazjalnej z innych klas oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki. Na scenie ukazano w sposób symboliczny czasy złotej wolności szlacheckiej, upadek I Rzeczpospolitej, lata zaborów i powstań oraz odzyskanie niepodległości przez Polaków.

Po zakończeniu spektaklu przyszedł czas na pierwszy etap XVI Konkursu Historycznego przygotowanego przez pana Witolda Bulika. Uczestnikami konkursu byli: Agnieszka Kasprzyk (kl.1a), Weronika Łoboda (kl.2a), Maksymilian Gach (kl.3b) oraz uczennice Zespołu Szkół im. św. Jana Pawła II w Rychwałdzie: Alicja Steblik i Wiktoria Kowalewska. Każdy z uczestników kręcił kołem fortuny w celu wylosowania pytania, a następnie na nie odpowiadał. Ostatecznie do drugiego etapu, który rozegrał się 11.11.2015 r., zakwalifikowali się uczniowie z Gilowic.

Po ogłoszeniu wyniku konkursu przyszedł czas na koncert szkolnego zespołu „Mezzoforte”. Zaśpiewał on patriotyczne piosenki z czasów I wojny światowej. Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczniowi wrócili do szkoły.

Moim zdaniem, całe przedsięwzięcie było bardzo udane. Zapierające dech w piersiach przedstawienie, bardzo ciekawy konkurs i występ „Mezzoforte” godnie uczciły święto odzyskania przez Polskę niepodległości.

Patryk Sewera

fot. P. Targosz