Wspólna wędrówka śladami Talesa z Miletu, Sokratesa, Platona i Arystotelesa.

Niechaj młodzieniec nie zaniedbuje filozofii, a i starzec niech się nie czuje niezdolny do jej dalszego studiowania. Dla nikogo bowiem nie jest ani za wcześnie, ani za późno zacząć troszczyć się o zdrowie swej duszy. Kto zatem twierdzi, że pora do filozofowania  jeszcze dla niego nie nadeszła, albo, że już minęła, podobny jest do tego, kto twierdzi, że pora do szczęścia jeszcze nie nadeszła, albo, że już przeminęła. Powinni przeto filozofować zarówno młodzi, jak i starzy.

[List Epikura do Menojkeusa]

1. listopada 2018 roku, na zaproszenie p. Haliny Górnej, miałam zaszczyt gościć w Szkole Podstawowej w Gilowicach, aby razem z uczniami klasy VII porozmawiać o początkach filozofii. Wspólnie wędrowaliśmy śladami Talesa z Miletu, Sokratesa, Platona i Arystotelesa, próbując zrozumieć, że pytania, które stanęły u zarania myśli ludzkiej nie straciły nic ze swej aktualności, a wielcy myśliciele są nadal znakomitymi przewodnikami na drodze zdobywania mądrości i wiedzy.

Serdecznie dziękuje za to spotkanie p. Halinie Górnej i całej klasie VII.

Ewa Piecha-Kasprzyk