Zerówkowicze z Gilowic w Teatrze Ludowym w Krakowie

W dniu 30.05.2017 r. w Zespole Szkół w Gilowicach miało miejsce niezwykłe przedsięwzięcie. Klasy 0a i 0b wraz z wychowawczyniami – panią Małgorzatą Mieszczak i panią Beatą Stanaszek – pojechały na spektakl pt. „Pyza na polskich dróżkach” do… Krakowa!

Najpierw, w dniu 23 maja, było niezwykłe spotkanie klas 0a i 0b z zaprzyjaźnionym aktorem Teatru Ludowego w Krakowie – panem Piotrem Piechą. Dzieci mogły zobaczyć prawdziwego aktora w prawdziwych kostiumach scenicznych, mogły założyć wymyślne nakrycia głowy, które pan Piotr przywiózł specjalnie dla nich. W czasie warsztatów przedszkolaki poznawały słownictwo teatralne i przygotowywały się do odbioru spektaklu pt. „Pyza na polskich dróżkach”. Było głośno, zabawnie, ale i dydaktycznie, i wychowawczo.

W dniu 30 maja o godzinie 6.30. dwa autokary wyruszyły w stronę Krakowa. Dzieci okazały się wzorowymi, bezproblemowymi podróżnikami. W Teatrze Ludowym przywitał nas pan Piotr Piecha, a potem był już barwny, kolorowy spektakl muzyczny o przygodach pewnej Pyzy, która zapragnęła zwiedzić całą Polskę, i nawet zawitała na Żywiecczyznę.

Najlepsze czekało jednak na dzieciaki po przedstawieniu. Pan Piecha i… sama Pyza (Martyna Malcherek) zaprosili młodych widzów z Gilowic na scenę.  Była zabawa w berka na deskach teatralnych, możliwość zrobienia zdjęć, zobaczenia kulis pełnych dekoracji i rekwizytów, a nawet zejścia krętymi schodami do podziemi Teatru Ludowego, które okazały się być schronem przeciwatomowym. Na zakończenie wizyty maluchy zjadły śniadanie w… garderobie aktorów!

To na pewno nie był zwyczajny spektakl w teatrze, a wszystko to za sprawą pana Piotra Piechy – aktora, ale przede wszystkim człowieka niezwykłego, wielkiego przyjaciela dzieci i młodzieży z Gilowic.

A co z przedstawienia zapamiętali najmłodsi? Pewno to, czego nie potrafią jeszcze nazwać i wyrazić słowami. Powiedziały jednak, że najbardziej podobały im się: Pyza (Emilka i Zuzia),  pan Piotr Piecha (Dawid), Lajkonik (Ola, Krzyś, Justynka, Filip, Klaudia, Igor), śpiew aktorów (Michał), rycerze (Bartek), obrazy w tle (Zosia, Sabinka, Maja), piwnica (Patryk).

Dyrekcja, nauczyciele, rodzice i dzieci z klas 0a i 0b składają serdeczne podziękowania Panu Piotrowi Piecha za przeprowadzenie warsztatów i gościnę w Teatrze Ludowym.

Słowa wdzięczności kierujemy także do Pani Kamili Urbaniec – przewodniczącej Gminnej Komisji do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  – za sfinansowanie warsztatów teatralnych oraz za dofinansowanie biletów na spektakl.

Serdecznie dziękujemy!

AKH