Czytanie nie boli

,,Czytanie nie boli’’ Pod takim hasłem w Gimnazjum im. św. Królowej Jadwigi w Gilowicach od września do grudnia roku szkolnego 2015/2016 realizowano program czytelniczy połączony z promocją trzeźwego stylu życia jako element profilaktyki I stopnia. Celem programu było, m.in.: rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów, promocja książki, rozwijanie umiejętności pięknego, głośnego czytania, poszerzenie wiedzy na temat wydawnictw, książek i ich autorów.

W ramach realizacji programu miały miejsce następujące działania: w dniu 23.10.2015r. uczniowie klasy II a brali udział w wycieczce do Krakowa, w czasie której odwiedzili 19.Międzynarodowe Targi Książki. Spotkali tam wielu znanych pisarzy i poznali różne wydawnictwa. Zwiedzili również Muzeum Historyczne w podziemiach Rynku w Krakowie. Koszty wstępów i przewodnika pokryła GKRPA, za co dziękujemy; konkurs na plakat promujący czytanie. Dyplomy i nagrody książkowe otrzymały uczennice z klasy I a : Jowita Małysiak i Klaudia Magdziak, a z kl. I b Klaudia Bizoń. Plakaty można oglądać w bibliotece gimnazjum;zorganizowanie wystawki dotyczącej naszego regionu: ,,Żywiecczyzna dawniej i współcześnie’’; akcja ,,Gimnazjaliści czytają dzieciom’’.

Od października uczniowie pierwszych i drugich klas gimnazjalnych czytają bajki dzieciom z klas ,,zerowych’’. Czytanie cieszy się wielką popularnością i myślę, że ta akcja będzie trwała aż do końca roku szkolnego.