Edukacyjny spacer przyrodniczy

W dniu 16.10. 2015r. w godzinach popołudniowych grupa gimnazjalistów z klas I-III, członków Szkolnego Koła Przyrodniczego,  uczestniczyła w zajęciach terenowych wokół obiektu szkolnego. Celem tego wyjścia było rozpoznawanie drzew i krzewów. Gimnazjaliści, którzy interesują się przyrodniczymi aspektami środowiska, a w szczególności różnorodnością organizmów, z wykorzystaniem przewodników rozpoznawali pospolite rośliny. Na bazie żywych okazów rozróżniali rodzaje liści, pędów, owoców,  utrwalając ich budowę i funkcje.

Podziwiając piękno jesiennych barw liści,  analizowali przyczyny ujawniania się  np. żółtych  ksantofili, czerwonych i pomarańczowych karotenów czy bordowych  antocyjanów. Każdy z uczestników poznawał szczegóły identyfikacji różnych gatunków drzew i krzewów.

Otaczają nas wspaniałe zimozielone  drzewa:  świerki, jodły, sosny, modrzewie oraz zrzucające liście przed  zimą różne gatunki klonów:  polne,  jawory,  zwyczajne, jesionolistne; dęby:  szypułkowe, bezszypułkowe i czerwone;  jesiony  wyniosłe;  graby;  wiązy;  topole:  czarne i osiki; wierzby: kruche, iwy         i  białe;  robinie akacjowe;  olsze: czarne i szare;  jarzębina zwyczajna i jarząb mączny.  Zachwycają nas kolorowe krzewy kaliny koralowej, dzikiej róży, głogu, śliwy tarniny, berberysu czy leszczyny.

To ogromne piękno i  bogactwo,  jakie oferuje nam przyroda,  jest w naszym bezpośrednim zasięgu – wokół nas.  Zachęcamy do poznawania tej niezwykłej różnorodności i nabywania umiejętności jej rozróżniania.

Uczniowie zdobyta wiedzę wykorzystają w różnych konkursach wiedzy, ale również świadomi walorów przyrodniczych, będą dbać  o ich zachowanie.

Zajęcia odbyły się w ramach realizacji programu profilaktycznego „Potyczki z przyrodą” we współpracy z GKRPA w Gilowicach  w ramach pożytecznego zagospodarowania czasu wolnego młodzieży.

Organizatorem i przewodnikiem był n-l biologii w gimnazjum- Krystyna Krzak